Ostatnio zauważyłaś, że Twoje dłonie i paznokcie są brzydkie, popękane i wyglądają nieestetycznie? Idąc ulicą chowasz je do kieszeni, bo zwyczajnie wstydzisz się ich wyglądu? Wcale nie musi tak być. Istnieją domowe sposoby na efektywną pielęgnację dłoni i paznokci. Słowem wstępu przede wszystkim chodzi tutaj o odpowiednią dietę, tak więc dostarczanie organizmowi odpowiednich wartości odżywczych. Aby utrzymać swoje dłonie i paznokcie w dobrej kondycji powinno się również przynajmniej raz w tygodniu wykonywać zabieg manicure. Zapewne nie zawsze jest na to czas, bo mamy pracę, dzieci i inne obowiązki w domu, ale na prawdę niewiele potrzeba, aby nasze dłonie wyglądały pięknie.

Stosowanie kuracji witaminowej na paznokcie

witaminy-na-paznokcieSposobów na piękne paznokcie jest wiele, a jeden z nich to odżywianie paznokci odpowiednimi witaminami. Najbardziej polecana na kondycję paznokci jest witamina A+E. Są to dwie oddzielne witaminy, ale w aptekach dostępnych jest sporo preparatów zawierających obie te substancje. Zazwyczaj środki te sprzedawane są w kapsułkach. Najważniejsza jest regularność. Co zrobić, aby o tym codziennie pamiętać?

Bardzo skutecznym sposobem jest postawienie pudełka z kapsułkami na nocnej szafce i codziennie wieczorem przed snem należy przekłuć jedną kapsułkę i intensywnie wsmarować jej zawartość w skórę wokół paznokcia. Przy regularnym stosowaniu efekty widoczne są nawet już po dwóch tygodniach, jednak taką kurację zaleca się przedłużyć nawet do trzech miesięcy. Tego typu kuracje zalecane są dla każdej pani, jednak w szczególności zastosować powinny ją osoby, które mają twardy naskórek, a ich paznokcie są słabe i kruszą się.

Prawidłowa dieta jako klucz do sukcesu

Drugim ze sposobów jest stosowanie prawidłowej diety. Paznokcie wzmocnić można dostarczając do organizmu odpowiednich substancji odżywczych. Źródłem minerałów i witamin są warzywa i owoce, dlatego też właśnie ich powinniśmy jeść najwięcej. Wszystkie niezbędne substancje docierają do włosów i paznokci wraz z krwią. Jeśli zauważyliśmy, że nasze paznokcie są łamliwe i kruszą się, powinniśmy jak najszybciej uzupełnić swoją dietę o takie produkty jak:

  • – wapń (mleko, sery, żółtko jajka),
  • – białko (mleko, białko jajka, ser, ryż),
  • – żelazo (natka pietruszki),
  • – magnez (kakao, migdały, czekolada gorzka),
  • – krzem (świeże owoce i warzywa oraz rośliny lecznicze np. skrzyp),
  • cynk (kapusta, kiełki pszenicy, buraki).

Czasem bywa tak, że jesteśmy uczuleni na wyżej wymienione produkty. Co wtedy? Nie jest to żadnym problemem, gdyż w aptekach są powszechnie dostępne różnego rodzaju suplementy diety bogate właśnie w te składniki.

Kąpiel paznokci w oliwie z oliwek

Kolejny sposób na piękne dłonie i paznokcie to wszelkie kąpiele z wykorzystaniem naturalnych składników. Jedną z propozycji jest użycie oliwy z oliwek. Przed wykonaniem takiego zabiegu należy oczyścić paznokcie z lakieru oraz różnego rodzaju odżywek. Następnie trzeba podgrzać niewielką ilość oliwy do temperatury ok. 37 stopni oraz dodać do tego cytrynę. Całość wymieszać i moczyć paznokcie przez ok. 15 minut. Taką kurację zaleca wykonywać się raz w tygodniu lub; w przypadku gdy, paznokcie są mocno osłabione maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Odżywki drogeryjne na bazie lakieru

Czwartym już sposobem jest stosowanie odżywek na bazie lakieru do paznokci. Zadaniem takich odżywek jest ochrona naszych paznokci przed wpływem szkodliwych substancji z zewnątrz, które mogłyby przyczynić się do pogorszenia stanu naszych paznokci. Odżywki te najczęściej są proteinowe oraz wapniowe. Wspomagają one także regenerację osłabionych paznokci. Zalecane one są też do stosowania jako bazy pod kolorowe lakiery do paznokci. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie to będą one, wtedy spełniały dwie funkcje najważniejsze funkcje: odżywienie i ochronę.

Sprawdź także -> Lores