Mało kto zdaje sobie sprawę, że obszar wokół naszych paznokci może stać się przyczyną stanu zapalnego. Powodów takiego stanu jest wiele, ale żeby je zniwelować należy w pierwszej kolejności prawidłowo rozpoznać rodzaj choroby. Jednym z najczęściej dotykanych chorób dotyczących sfery wokół paznokcia jest zanokcica. Czym jest ta mało przyjemna choroba?

Zanokcica- charakterystyka

Jest to stan zapalny ropny, pojawiający się w wale paznokciowym. Ta część dłoni, znajdująca się między paznokciem, a resztą palca jest narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zakażenia. Powodów zagoszczenia tej nieprzyjemnej choroby na naszych dłoniach jest naprawdę sporo i przyjrzymy się im poniżej.

Przyczyny występowania zanokcicy paznokci

Wał paznokciowy jest obszarem, który chroni naszą płytkę, jednak również tę część naszych palców należy objąć szczególną troską. Nie trzeba wiele, aby w to miejsce wdał się stan zapalny. Jakie są więc przyczyny zanokcicy paznokcia?

Brak odpowiedniej higieny, wszelkiego rodzaju urazy, w wyniku których do wału paznokcia wdało się zakażenie, nieprawidłowo wykonany zabieg manicure, obgryzanie paznokci czy wrastający paznokieć. Choć nie ma reguły odnośnie miejsca występowania choroby, to znacznie częściej dotyczy ona dłoni niż stóp. Za rozwój choroby odpowiedzialne są bakterie, najczęściej paciorkowce i gronkowce, a ich wniknięcie może stać się podczas praktycznie każdego urazu paznokcia. Znacznie częściej na uraz narażone są paznokcie, które często traktowane są wodą i detergentami. Często zanokcica towarzyszy innym chorobom, takim jak grzybica paznokcia, cukrzyca czy wrastanie paznokcia.

Objawy zanokcicy paznokci

Przede wszystkim należy wiedzieć, że zanokcica może przebiegać w dwóch postaciach: jako ostre zapalenie lub przewlekła forma choroby. Postać ostra, trwająca zazwyczaj maksymalnie do sześciu tygodni spowodowana jest najczęściej spowodowanym urazem, natomiast jej przewlekła forma najczęściej wywołana jest bakteriami. Niezależnie od rodzaju choroby można wyróżnić podobne, charakterystyczne dla zanokcicy objawy. Należą do nich przede wszystkim:

  • zaczerwienienia wokół paznokcia, które z czasem się nasilają,
  • pojawienie się pęcherza wypełnionego ropą, która z czasem wycieka,
  • łuszczenie się skóry z wała paznokciowego.

Nie są to przyjemne objawy, ani od strony estetycznej, ani ze względu na dyskomfort. Na szczęście, jak w przypadku każdej innej choroby, także w przypadku zanokcicy przewidziane jest leczenie, które z czasem usuwa całkowicie wszystkie objawy.

Jak wygląda leczenie zanokcicy paznokci?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w celu leczenia choroby jest udanie się do lekarza- powinien nam pomóc doktor pierwszego kontaktu. Istnieje kilka możliwości leczenia, które uzależnione są od nasilenia samej choroby.

Borykając się z łagodniejszą formą choroby, można spodziewać się leczenia zachowawczego, mającego na celu zniwelowanie przykrych objawów. Wówczas zaleca się moczenie paznokci w roztworze ciepłej wody z szarym mydłem.

Mówiąc o ostrzejszej formie zakażenia należy liczyć się z leczeniem antybiotykami w formie doustnej oraz lekami przeciwgrzybicznymi. W takim przypadku zaleca się jak najmniejszą styczność dłoni z wodą. Kiedy nasza choroba objawia się również wyciekami z ropy, należy liczyć się z jej chirurgicznym usunięciem.
Niezależnie od formy zanokcicy należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który wprowadzi odpowiednie leczenie.

Jak zapobiegać nawrotowi choroby?

Najczęstszymi objawami choroby jest najogólniej mówiąc brak właściwej higieny dłoni, zarówno podczas pracy dłońmi, jak i wykonywania manicure. Aby uniknąć ponownego pojawienia się choroby w przyszłości, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę naszych dłoni. Chodzi głównie o zachowanie higieny podczas wykonywania obowiązków domowych, a także zadbanie o właściwe wykonywanie zabiegów kosmetycznych związanych z paznokciami. Dbając o zdrowie naszych paznokci musimy koniecznie wykluczyć obgryzanie, które nie tylko jest nieestetyczne, ale również może przyczynić się do rozwoju chorób paznokci.

Odpowiednia higiena paznokci

W ostatnim czasie znacznie wzrosła popularność na dbałość i zdobienia paznokci. Każda z Kobiet marzy o tym, aby paznokcie wyglądały zarówno zdrowo, jak i atrakcyjnie, bowiem dłonie są naszą wizytówką. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że paznokcie również są strefą, która może być chora.

Dłonie są często narażone na wszelkie uszkodzenia, bowiem to właśnie za ich pomocą wykonujemy najwięcej codziennych czynności, a takie kwestie, jak woda czy detergenty nie pomagają w ładnym wyglądzie naszych dłoni.

Warto więc zadbać o nie każdego dnia, stosując kremy regeneracyjne czy inne specyfiki wzmacniające nasze dłonie i okolice wokół paznokci. Niezależnie od tego, co robimy nie możemy zapominać o higienie wykonywanej pracy, co pozwoli nam uniknąć styczności ze wszelkimi zarazkami szkodliwymi dla naszych dłoni. Zanokcica paznokcia jest schorzeniem, które nie tylko zmienia wygląd naszych dłoni, ale również powoduje niekomfortowe uczucie i bywa trudna do szybkiego wyleczenia.

Sprawdź także https://fonte.com.pl/kategoria/biznes/kawa-biznes/