Rozdwajanie się paznokci jest jednym z poważniejszych problemów związanych z naszymi dłońmi, które przysparzają nam sporo nerwów i są próbą cierpliwości. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, począwszy od ich osłabienia, poprzez ciężką pracę, jaką codziennie wykonują nasze dłonie. Sprawdźmy, jak dokładnie wygląda problem i jak możemy z nim walczyć.

Przyczyny rozdwajania się paznokci

Główną przyczyną rozdwajania się paznokci jest uszkodzenie keratyny, czyli głównego budulca naszych paznokci. Takie uszkodzenie może być spowodowane niewłaściwą dietą, błędami w pielęgnacji czy uszkodzeniami mechanicznymi oraz detergentami. Dodatkowo, jeśli regularnie nie pielęgnujemy naszych dłoni, to paznokcie mogą stać się jeszcze bardziej zniszczone. W rzadszych przypadkach za taki stan paznokci odpowiadają choroby płytki paznokci, między innymi zakażenia grzybicze czy choroby wewnętrzne organizmu, jak na przykład dna moczanowa.

Pielęgnacja rozdwojonych paznokci

Rozdwojone paznokcie stanowią nie lada problem- nie tylko natury estetycznej, ale również gwarantują długą, co najmniej kilkumiesięczną pielęgnację. Warto przy tym zaznaczyć, że odbudowa rozdwojonych paznokci będzie wymagała zarówno pielęgnacji samego paznokcia, jak i działania od wewnątrz.

Domowe sposoby na rozdwajające się płytek paznokci

W większości przypadków, w tym także przy rozdwojonych paznokciach kluczową kwestią jest właściwe nawilżenie. Aby efekty kuracji były zadowalające, należy postawić na kremy nawilżające zarówno dłonie jak i paznokcie, a sam zabieg stosować na paznokcie oraz wały paznokciowe. Ważna jest regularność samego zabiegu, a im częściej i lepiej nasze dłonie będą nawilżone, tym wzrosną szanse na powrót naszych dłoni do formy.

Doskonałym rozwiązaniem będzie wykorzystanie oliwy z oliwek, do wykonania kąpieli dla paznokci. Taki zabieg, z lekko podgrzaną oliwą należy wykonywać średnio raz w tygodniu. Po nim nasze dłonie będą nawilżone i zdobędą barierę ochronną, dzięki czemu nasze dłonie zyskają barierę ochronną.

Innym, równie wartościowym rozwiązaniem jest wykorzystanie rękawiczek bawełnianych, które w połączeniu z kremem lub wspomnianą oliwą dadzą znaczące efekty już po pierwszym zabiegu. To rozwiązanie można wykorzystać na noc, bowiem kiedy nasze dłonie odpoczywają, substancje odżywcze lepiej wnikną w skórę i paznokcie.

W całej kuracji nie można zapomnieć o odżywkach i różnego rodzaju serum stworzonych z myślą o rozdwojonych paznokciach. Takie kosmetyki dodatkowo wzmocnią i odżywią nasze rozdwojone paznokcie. Warto również zmienić nieco nawyki związane z wszelką pracą dłońmi. Najlepiej do końca kuracji utrzymać krótkie płytki. Ich zapuszczenie przy jakimkolwiek urazie spowolni regenerację płytek. Używając pilników należy zrezygnować z metalowej ich wersji, a wybrać papierową lub szklaną wersję, która będzie delikatniejsza dla naszych płytek.

Wykonując codzienne obowiązki nie można zapomnieć o rękawicach ochronnych, a pracując ze środkami chemicznymi warto poszukać łagodniejszych wersji, dodatkowo chroniących nasze dłonie.

O czym należy pamiętać mając rozdwojone paznokcie?

Krótkie, opiłowane paznokcie oraz wybór delikatnego pilnika są podstawą dbania o rozdwajające się paznokcie. Ponadto na czas leczenia paznokci należy zrezygnować z tipsów, bowiem one dodatkowo osłabiają płytki paznokci. Niewskazane są również lakiery do paznokci o ciemnej barwie, bowiem na rozdwojonych płytkach lakier szybciej odpryskuje, co nie będzie wyglądać estetycznie. Salony kosmetyczne również oferują zabiegi pielęgnacyjne na różnego rodzaju osłabienia, w tym rozdwajanie się płytek. Jednym z najczęściej wybieranych zabiegów jest manicure japoński, który wykorzystuje witaminy E i A, a także składniki odżywcze z Morza Japońskiego, które mają za zadanie odżywić i wzmocnić nasze paznokcie. Inna opcja, czyli tzw. hot manicure polega na moczeniu dłoni w podgrzanym balsamie, a potem przeprowadzenie tradycyjnego zabiegu.

pomalowane-paznokcie-stopy

Co jeszcze dla kondycji paznokci?

Aby wzmocnić paznokcie należy zadbać o nie również od wewnątrz. Chodzi o to, aby naszym paznokciom dostarczyć takich składników, jak magnez, krzem, cynk, żelazo, skrzyp polny oraz witaminy, takie jak A, C, E oraz z grupy B. warto jeść więc warzywa, zwłaszcza te zielone, chude, czerwone mięso oraz nabiał. W codziennej diecie warto wspomóc się również marchewką, posiadającą beta-karoten, wartościowy dla naszych paznokci i skóry. Troszcząc się o zdrowe paznokcie, nie można zapomnieć o suplementach diety, dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich. Szukając w aptecznych półkach paznokciowych „wspomagaczy”, należy szukać specyfików wyposażonych we wspomniane witaminy, skrzyp oraz biotynę, która działa zbawiennie na osłabione płytki.

O rozdwojonych paznokciach

Wszelkie choroby i osłabienia paznokcia wynikają z braku pielęgnacji oraz dużej eksploatacji dłoni. Paznokciom nie służy długotrwała styczność z wodą i środkami chemicznymi, dlatego też warto postawić na ich właściwą ochronę oraz długotrwałą pielęgnację.

Sprawdź także:

https://organicseries.pl/kategoria-produktu/twarz/tonizacja-twarz/toniki-do-twarzy/

https://www.beautyspaexpert.pl/kategoria-produktu/kosmetyki/