Paznokcie, mimo że są martwe, szybko reagują na zmianę naszej diety, czy zmiany chorobowe. Dzięki nim można zdiagnozować wiele chorób i problemów z odżywianiem.

Paznokcie łamliwe i rozdwajające się – anemia i nieprawidłowe odżywianie się

Paznokcie skłonne do złamań i rozdwajające się są oznaką anemii bądź złego odżywiania. Zbyt mała ilość warzyw i owoców w naszej diecie, przede wszystkim warzyw zielonych, cytrusów, kalafiora, ale także nasion, sprawia, że w naszym organizmie brakuje ważnych do funkcjonowania witamin. Za prawidłowe funkcjonowanie organizmu i piękny wygląd paznokci odpowiada przede wszystkim witamina A i E. Również za mała ilość żelaza może powodować słabą kondycję paznokci, dlatego powinniśmy również zadbać o spożywanie dobrej jakości mięsa i ryb. Suplementacja krzemem, który występuje także w warzywach i rybach morskich, pozwoli uporać się ze słabymi paznokciami.

Małe dołeczki w płytce paznokcia – artretyzm bądź łuszczyca

Niewielkie dołki na płytce paznokcia mogą oznaczać problemy z artretyzmem lub egzemą. Artretyzm wiąże się ze stanem zapalnym skóry, m.in. łuszczycą. Wpływa ona na skórę oraz paznokcie, przez co na ich płytce mogą pojawić się nierówności.

„Pałeczkowate paznokcie” – problemy z płucami

Paznokcie pałeczkowate mają bardzo mocną linię C i wyglądem przypominają pałeczki z okrągłymi końcami, takie jakich używa się np. podczas grania na bębenku. Taki wygląd paznokci wiąże się z problemami z układem oddechowym. Płuca słabiej pracują, jak np. przy rozedmie płuc, dlatego organizm jest słabiej dotleniony. Również paliczki nie są wystarczająco dotlenione, dlatego występuje zwiotczenie łożysk paznokci i nienaturalne pogrubienie paliczków. Paznokcie są bardzo wypukłe i wyglądem przypominają szkło od zegarka.

Paznokcie „łyżkowate” – braki żelaza

gabinet-lekarzaU osób, u których stwierdzone są duże braki żelaza, występują tzw. paznokcie łyżkowate. Są bardzo wklęsłe i brakuje im naturalnej krzywizny C. Pojawiają się też często wklęśnięcia w środkowej części paznokcia. Po suplementacji żelazem i wprowadzeniem do diety większej ilości pożywienia bogatego w żelazo, np. szpinaku, buraków, wołowiny, brokułów, paznokcie odzyskują zdrowy wygląd.

Paznokcie „pół na pół” – problemy z nerkami bądź wątrobą

Taki typ paznokci charakteryzuje osoby posiadające problemy z nerkami lub wątrobą. Problemy z metabolizowaniem niepotrzebnych składników są widoczne na ich płytce. W połowie zachowują swój naturalny kolor, a w połowie są białe. Najczęściej kolor biały występuje od strony macierzy. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, powinniśmy jak najszybciej wykonać testy wątrobowe i/lub udać się do nefrologa.

Paznokieć unoszący się od macierzy – problemy z tarczycą lub nerkami

System hormonalny w ludzkim organizmie odpowiada za codzienne jego funkcjonowanie, kiedy nie działa prawidłowo cierpią na tym również nasze paznokcie. U osób z niedoczynnością tarczycy występują obok takich objawów jak słabo rosnące i łamliwe paznokcie, również da się zauważyć paznokcie, które nienaturalnie unoszą się od macierzy. Dzieje się tak, ponieważ system nerwowy nie działa prawidłowo. Takie paznokcie również obserwowane są u osób z chorobami nerek i tych mających choroby autoimmunologiczne.

Paznokcie z liniami Beau – silny stres fizyczny

Głębokie linie na płytce paznokcia, układające się wszerz, najczęściej występują u osób, które przeżyły bardzo silny stres fizyczny, np. tych po chemioterapii. Pojawiają się również u osób niedożywionych i po wystąpieniu urazów. Powstanie takich paznokci wiąże się z dużą różnicą wysokości. Osoby, które zmagają się z tym problemem to najczęściej: alpiniści, nurkowie na wysokie głębokości. Nienaturalne i nowe warunki wywołują stres fizyczny, który objawia się niezdrowym wyglądem paznokci.

Białe plamki na paznokciach – dieta uboga w wapń, jaśnienie całego paznokcia – problemy z nerkami, niewydolność serca

W zależności od ilości białych plamek na paznokciach, możemy stwierdzić na co choruje nasz organizm. W przypadku niewielkiej ilości plamek chodzi o dietę, która nie dostarcza organizmowi potrzebnego do budowy kości wapnia, który również jest bardzo ważny dla paznokci oraz białka. Jeśli obserwujemy, że paznokcie nagle jaśnieją, przyczyną może być niewydolność serca, czy problem z nerkami.

Polecamy: rowery testowe od Mistral

Brązowe paznokcie – paznokcie palacza bądź niedożywienie

Taki kolor paznokci najczęściej występuje u palaczy, ale może powstać także u osób, które przyjmują niektóre leki. Brązowe plamy na paznokciach mogą być też oznaką niedożywienia, czyli zbyt małej ilości witamin i minerałów w diecie.

Żółtawa płytka paznokci – cukrzyca

Jeśli płytka paznokci jest zabarwiona na żółto albo na żółto- brązowawo może to oznaczać, że u danej osoby występuje cukrzyca.

Sprawdź także: https://drwinczakiewicz.pl/kosmetologia/